183 Firma  9842 İlan Yayında  18 Onayda.
 
 
 Beyaz Eşya Servisleri Bulasik-makinasi-ariza-problemler-cozumler

Bulaşık Makinası ile İlgili Problemler ve Uzmanlarımızdan Çözümler

                *Bulaşık Makinası ile İlgili Problemler ve Uzmanlarımızdan Çözümler:

Bulaşık Makinesi su almıyor ve çalışmıyor:

Makinenin takıldığı prizde enerji olmayabilir.Kapı kilit dili anahtara basmıyor olabilir. Kapı iyi kapanmıyor olabilir.Kapı emniyet anahtarı arızalı olabilir. Açma-kapama anahtarı arızalı olabilir. Besleme kablosu ve fişi arızalı olabilir.Program aygıtı arızalı olabilir.Su seviye anahtarı arızalı olabilir.Elektrikli musluk arızalı olabilir.Su şebekesinde su olmayabilir veya su musluğu kapalı olabilir.Besleme hortumu kırık veya tıkanmış olabilir.Elektrikli musluk filtresi tıkalı olabilir.Alt hazneye su dolmuş olabilir.

Arızanın Giderilmesi:

Prizde gerilim ölçümü yapılır.Kapı kilit dili kontrol edilir. Anahtarı kapatması sağlanır.Kapının iyice basması sağlanır. Kapı menteşe ayarları yapılarak sorun giderilir.Emniyet anahtar kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.Açma-kapama anahtarı kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.Besleme kablosu ve fişi kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.

Program aygıtı kontrol edilir. Su seviye anahtarına akım geçirmiyorsa değiştirilir. Su seviye anahtarı kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir. Elektrikli musluk (manyetik valf) kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir. Su musluğu kontrol edilir. Kapalı ise açılır. Su yoksa suyun gelmesi beklenir. Besleme hortumu kontrol edilir. Tıkanıklık varsa giderilir. Gerekirse değiştirilir.

Filtre tıkalı ise temizlenir. Gerekirse filtre değiştirilir. Bazı makinelerde altta bir su haznesi bulunur. Hazneye su dolduğunda makine çalışmasını durdurur. Hazne kontrol edilir. Suyu boşaltılır. Suyun hazneye dolmasının nedeni araştırılır.

Bulaşık Makinesi  devamlı su alıyor:

Su seviye anahtarı arızalı olabilir.Elektrikli musluk arızalı olabilir.Su seviye anahtarının ince hortumu delik olabilir.

Arızanın Giderilmesi:

Su seviye anahtarı kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.Elektrikli musluk kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.İnce hortum kontrol edilir. Delikse yenisi ile değiştirilir.

Bulaşık Makinesi çalışıyor, program ilerlemiyor:

Program aygıtı arızalı olabilir.Program aygıtının ayar düğmesi sıkışmış olabilir.Termostat arızalı olabilir.Isıtıcı arızalı olabilir.

Arızanın Giderilmesi:

Program aygıtı kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.Düğme kontrol edilir. Sürtünme veya sıkışıklık varsa giderilir. Termostat kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.Isıtıcı kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.

Bulaşıklar yıkama sonrasında kirli çıkıyor:

Yıkama motoru çalışmıyor olabilir.Fıskiyeler dönmüyor olabilir.Fiskeye delikleri tıkanmış olabilir.Makine deterjan ve parlatıcı almıyor olabilir.Bulaşıklar uygun biçimde yerleştirilmemiş olabilir.Su basıncı düşük olabilir.

Arızanın Giderilmesi:

Motor kondansatörü kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir, motor sargı uçları kontrol edilir. Kısa devre veya gövdeye kaçak varsa motor değiştirilir. Motor sıkışmış olabilir. Motor rotoru kontrol edilir. Rotorun rahat dönmesi sağlanır. Fıskiyenin boşta rahat dönüp dönmediği kontrol edilir. Dönmüyorsa dönmeyi engelleyen durum giderilir.Fıskiye delikleri kontrol edilir. Tıkalı ise açılmaları sağlanır. Deterjan ve parlatıcı röleleri kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir. Bulaşıklar dikine su görecek şekilde yerleştirilir. Su basıncı 1 barın altında olmamalıdır. Şebekede su yoksa veya basınçsızsa suyun gelmesi beklenir.

Yıkanmış tabaklar üzerinde lekeler görülüyor:

Makinenin tuzu bitmiş olabilir.Parlatıcı bitmiş olabilir.

Arızanın Giderilmesi:

Makine tuzu kontrol edilir. Tuz bitmişse ilave edilir.Parlatıcı gözüne parlatıcı ilave edilir.

Bulaşık Makinesi su boşaltmıyor:

Pompa motoru sıkışmış olabilir.Pompa motoru arızalı olabilir.Su tahliye hortumu uygun biçimde bağlanmamış olabilir.Tahliye hortumu tıkalı olabilir.

Arızanın  Giderilmesi:

Pompa motoru temizlenir. Kolayca dönebilecek durumuna getirilir. Pompa motoru kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir. Su tahliye hortumu suyun kolayca akabilmesi için uygun biçimde bağlanır. Tahliye hortumu kontrol edilir. Tıkanıklık varsa giderilir.

Bulaşıklar kurulanmıyor:

Rezistans arızalı olabilir.Termostat arızalı olabilir.Program aygıtı arızalı olabilir.Program aygıtından termostat ve ısıtıcıya akım taşıyan kablolar çıkmış veya kopmuş olabilir.

Arızanın  Giderilmesi:

Rezistans kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.Termostat kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.Program aygıtından termostat ve ısıtıcıya akım geçiren kontaklarıkontrol edilir. Arızalı ise program aygıtı değiştirilir.Program aygıtından termostat ve ısıtıcıya akım taşıyan kablolarkontrol edilir. Çıkmış uç varsa yerine takılır. Kopukluk varsa kablo değiştirilir.

Bulaşık Makinesi gürültülü çalışıyor:

Yıkama motoru rulmanları arızalı olabilir.Pompa motoru burçları arızalı olabilir.Fıskiyeler bir yere çarpıyor olabilir.

Arızanın  Giderilmesi:

Yıkama motoru kontrol edilir. Ses rulmanlardan geliyorsa rulmanlar değiştirilir. Pompa motoru kontrol edilir. Ses pompa motorundan geliyorsa pompa motoru değiştirilir. Fıskiyeler kontrol edilir. Tabak, çatal vb. çarpıyorsa düzeltilir.

 


 
Online Servis © 2011 - Tüm Hakları Saklıdır. (Sitemap)